Sociale baggrundsfaktorer og kriminalitet

Sociale baggrundsfaktorer og kriminalitet er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 1 side (394 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 5. maj 2011.

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 1 side PDF
  • 9 downloads

Skribentens beskrivelse af Sociale baggrundsfaktorer og kriminalitet

Vi skulle redegøre for 2 tabeller. Opgaven er om sociale baggrundsfaktorer og kriminalitet, indenfor emnet "retssystemet".

Uddrag fra opgaven

Sociale baggrundsfaktorer og kriminalitet Tabel 8 viser antal personer pr. 100, der i 2001-2005 har været sigtet for voldskriminalitet blandt mænd i alderen 20-29 år ved forskellige kombinationer af uddannelse og etnisk baggrund. Tabel 8 viser at personer fra de etniske minoriteter ”fører” på alle punkter imod personerne fra de ikke etniske minoriteter. Uanset om det er, personer uden nogen uddannelse man snakker om, om det er folk under uddannelse, studenter, erhvervsfaglige, eller videregående personer. Man kan derudover se at det sted hvor der er størst forskel på de to grupper, er ved personer uden uddannelse, her er der 6,48

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver