1 / 3 sider - klik for at bladre

Krig og fred: en personlig refleksion

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Krig og fred: en personlig refleksion er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.089 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 25. maj 2011.

Denne opgave reflekterer over krig og fred, udforsker om de er direkte modsætninger, og hvordan de opleves forskelligt af mennesker. Den diskuterer krig i både global og psykisk forstand, samt hvad fred kan betyde for den enkelte. Opgaven overvejer også en verden uden krig og dens potentielle konsekvenser.

Redaktørens vurdering
7 God
En personlig og reflekterende opgave om krig og fred, der udforsker begreberne fra forskellige vinkler. Mangler dog akademisk struktur og kilder.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afhængighed
  • ensomhed
  • fred
  • krig
  • livets mening
  • lykke
  • modsætninger
  • personlig refleksion
  • psykisk sygdom

Er krig og fred egentligt direkte modsætninger af hinanden? Det er ligesom, hvis der intet ondt er, er der heller intet godt? Og for at afslutte en krig, skal der vel være en form for fred mellem begge parter. Når vi hører ordet krig, tænker folk nok store maskingeværer, tanks og alt det man ser i fjernsynet, fra f.eks. Afghanistan. Men behøves krig egentligt at være med alle de våben osv.? Findes der ikke krig i blandt mennesker som os, en krig som kan starte af de mindste ting? Det er vel også det der sker ude i den anden ende af verden. Der sker en lille forandring, og pludselig fra den ene dag til den anden går det ud over os, og benzinpriserne er steget gevaldigt. Hvis vi nu sætter Hitler i perspektiv, han tabte jo sin egen kamp, han begik jo selvmord, så hvorfor starter man en krig? Man får jo ikke noget ud af det alligevel.

Hvad er fred så? Er fred at ligge på det fugtige sommergræs og lytte til fuglene, være sammen med familien og dem man holder af? Er fred at være lykkelig? Det er vel forskelligt fra menneske til menneske. For nogle er fred måske at være helt alene, og måske bare sidde inde på værelset dagen lang, eller måske for nogle andre, at være udenfor hele dagen og spille fodbold med vennerne. Og måske er der dem der elsker at bruge tiden med familien en tirsdag aften foran fjernsynet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver