Novellen Udenfor blev skrevet i slutningen af 1980’erne, og udgivet i digtsamlingen Mellem himmel og jord i 1990. Udenfor er en nylitterær novelle der er fortalt i førsteperson, bagudsyn.
Titlen Udenfor indebærer livet udenfor, aftnerne hvor jegfortælleren sidder med drengene og iagttager andre menneskers liv ved at kigge vinduer, i dette tilfælde er det familien Kurtsens liv som drengene følger med i. I den tid havde ikke alle råd til TV og legetøj, der fandtes ikke playstation, computer spil mm., som mange drenge benytter sig af nu til dags. Så det var en god underholdning.
Resume:
Drengene sniger sig ud efter aftensmad, når de gamle skal ha aftenskaffe. Hver aften sidder de på bænken lige ved familien Kurtsens hus og iagttager alt hvad der sker, nyt hår, omklædning, familieliv og alt hvad de nu lige kan lure sig til. Hr. Kurtsen har før opdaget dem, men nej, det kunne ikke stoppe deres luren. Hr. Kurtsen var også førhen bare kommet ud og stået imellem dem, uden at de lagde mærke til det, han stod bare og sagde intet. Deres iagttagen ender da datteren Anne dør.
Hovedpersonen i novellen er fortælleren, det er jeg-fortæller, denne effekt er god for læseren, da det gør det simpelt at leve sig ind i novellen ”Selv at være jeg-fortælleren” Så kommer der ikke nogen slør hen for, hvordan personen tænker og ter sig. Hovedpersonen er en dreng, jeg vil tro at han er ca. 12 år og har altid drenge vennerne ved sig. Bipersonerne i novellen er de andre drenge og familien Kurtsen, som drengene holder godt øje med. Der gik rygter rundt i byen om at familien lavede noget ballade nogle gange. Drengede var som i teater når de iagttagede familien. Ligesom en sport, noget de ”dyrkede” næsten hver aften. Familien Kurtsen sørgede for underholdning, imens gutterne kiggede på.
Det er gratis at oprette en konto