1 / 6 sider - klik for at bladre

Tur i natten af Leif Panduro, novelleanalyse

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Tur i natten af Leif Panduro, novelleanalyse er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (2.527 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 23. oktober 2011.

Denne opgave indeholder en analyse af Leif Panduros novelle 'Tur i natten'. Den undersøger novellens tema om identitetsproblemer, karakteriserer hovedpersonen Mark og den fremmede, og perspektiverer til Freuds psykoanalyse og personlighedsmodel. Opgaven belyser forholdet mellem det gale og det normale samt det ubevidste.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Tur i natten' med fokus på identitetsproblemer og Freuds psykoanalyse. Opgaven er velstruktureret og giver god faglig inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • det pæne menneske
  • det ubevidste
  • freud
  • identitetsproblemer
  • leif panduro
  • novelleanalyse
  • personlighedsmodel
  • psykoanalyse
  • tur i natten

Novellen ”Tur i natten” er en psykologisk novelle skrevet af den danske tekst forfatter Leif Panduro i 1965.

Gennem min analyse af novellen vil jeg kort komme ind på forfatteren Leif Panduro, derudover komme ind på temaet identitetsproblemer, en personkarakteristik af Mark og den fremmede, samt perspektivere til emnekredsen Det ubevidste / psykologi som jeg vil belyse ved at inddrage Freuds psykoanalyse og personlighedsmodel.

Leif Panduro (1923-77) var oprindelig uddannet tandlæge, men udgav senere en lang række romaner og tv-spil. Hans hovedtema var identitetsproblemet (hvem er jeg?) og forholdet mellem det gale og det normale. Især i begyndelsen af forfatterskabet var Leif Panduro inspireret af psykoanalysen og det ses også tydeligt i denne novelle ”Tur gennem natten”.

Novellens tema omhandler identitetsproblemet, som også tidligere nævnt var Leif Panduros hovedtema. Det handler om ”hvem man er, hvem man tror man er”, samt forskellen mellem bl.a. tilpasning > < oprør (protest) og det realistiske > < det idealistiske. Forfatter Leif Panduro sætter stor fokus samt spørgsmålstegn ved ”det enkelte menneskes identitetsproblem.

Novellens hovedperson er den kontrolleret, velopdragne, høflige og beherskede mand Mark. ”Vil De være venlig at sætte mig af!” ”Hans stemme var høj og dirrende. Han tænkte, han måtte se at beherske sin stemme.” Han bor sammen med sin hustru og to børn i et hus med tilhørende have. Det at Mark er et kontrolleret menneske ses indirekte i teksten, hvor Mark ikke mister herredømmet over sin vogn. ”Mark mistede ikke herredømmet over vognen, da begge forhjul punkterede på én gang. Vognen kom i heftige slyngninger, men det lykkedes ham at holde den på vejen. Han var en dygtig bilist.” Mark var god i trafikken og han ”kørte aldrig mere end 80.” ”Han brød sig ikke om at køre stærkt”. Mark fremstår her som et idealmenneske, ved at overholde hastighedsbegrænsningen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver