1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Leif Panduros novelle 'Tur i natten'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Leif Panduros novelle 'Tur i natten' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (878 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 8. april 2010.

Denne opgave indeholder en analyse af Leif Panduros novelle 'Tur i natten'. Den redegør for handlingen, karakteriserer hovedpersonerne Mark og den fremmede, og diskuterer novellens litterære virkemidler som in medias res og fortællerforhold. Opgaven belyser desuden centrale temaer som frihed, overholdelse af regler og personligt hykleri.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Tur i natten' med fokus på karakterer, litterære virkemidler og temaer. Velfunderet og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • fortæller
  • frihed
  • hykleri
  • in medias res
  • karakteranalyse
  • leif panduro
  • novelleanalyse
  • regler
  • tur i natten

Novellen hedder ”Tur i natten” og er skrevet af Leif Panduro. Novellen handler om Mark som punkterer på begge forhjul på en motorvejen ved en færgeovergang.

Mark bliver samlet op af en mand, som har en bil magen til Marks. Manden, som også skal til København, kører meget for stærkt, dvs. mellem 130 og 170 kmt. Mark har det ikke godt med at køre med manden pga. mandens hasarderede kørsel. Manden overholder heller ikke færdselsreglerne i kraft af, at han både kører over for rødt, gult og kører med for høj hastighed, når de kører igennem byerne.

Nedenunder ses en tidslinie med hastigheden for hver by de to passerer.

Mark Manden i frakken kører bilen

FærgenMotorvejMotorvejSlagelseSorøKoldingRingstedOstedTanken København

80 130 140 150 155155 –160 160 170

Mark siger flere gange, at han vil af, men manden i frakken stopper ikke. Da Mark endelig får chancen for at komme af på en tankstation mellem Osted og København, har manden mentalt bundet Mark så meget, at han alligevel sætter sig ind i mandens bil og kører videre mod København.

Når man læser teksten bliver man kastet direkte ind i handlingen, dvs. at indledningen er in medias res. Teksten er kronologisk og lineær og strækker sig over et par timer med en alvidende 3. personsfortæller. Teksten er kronologisk, fordi at der ikke er noget flashback, og den er lineær med en åben negativ slutning, fordi da teksten slutter, ved vi ikke, hvad der vil ske med Mark og manden, men Mark har forandret sig, så hans onde sider også kommer frem i ham.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver