Jeg har gået til fodbold i 10 år. På et tidspunkt var jeg så vild med fodbold, at jeg spillede for to hold. Jeg spillede for Broager og for Gråsten. Det resulterede i at, jeg spillede fodbold 6 gange i ugen, og jeg gik også i fitness for at styrke mine ben. I sommerferierne spillede jeg 10 timer hver eneste dag i to uger. Jeg var til sønderjyllandscup, skeldecup, på fodboldskole og på fodbold camp. Det var hårdt, og mine ben var ømme hver dag.
Tidligere havde jeg brækket låret. Jeg blev hentet af en ambulance, og jeg blev kørt til Åbenrå sygehus. Jeg blev opereret og fik nogle stænger ind i låret til at holde knoglen på plads, da den var knækket helt over. Stængerne var ikke sat fast med skruer, de lå løst inde i mit lår.
Et halvt år senere begyndte jeg at få ondt i knæet, og jeg fik det tjekket. Stængerne havde rykket sig ned i mit knæ, så jeg skulle opereres igen for at få stængerne ud. Lægerne sagde, at fordi jeg var så ung, ville jeg ikke få eftervirkninger af bruddet.
Efterhånden som jeg spillede mere og mere fodbold, begyndte jeg at få ondt i knæet. Jeg spillede med en knæbeskytter, og lægerne sagde at det var vokseværk, da jeg ikke var så høj. Jeg spillede videre og lod som ingenting.
Det er gratis at oprette en konto