1 / 2 sider - klik for at bladre

Glæden ved fodbold: et causeri om sport og skade

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Glæden ved fodbold: et causeri om sport og skade er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (656 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

Et causeri om den dybe glæde ved fodbold og de personlige konsekvenser af en alvorlig knæskade. Opgaven skildrer en ung spillers dedikation, en række operationer og fysioterapi, samt den følelsesmæssige kamp med at måtte opgive sin sport. En beretning om passion, modgang og håbet om at vende tilbage til fodboldbanen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig fortælling om sport og skade. Giver god indsigt i en elevs oplevelse og er et solidt eksempel på et causeri.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • causeri
  • fodbold
  • fysioterapi
  • knæskade
  • operation
  • passion
  • personlig fortælling
  • sportsskader

Jeg har gået til fodbold i 10 år. På et tidspunkt var jeg så vild med fodbold, at jeg spillede for to hold. Jeg spillede for Broager og for Gråsten. Det resulterede i at, jeg spillede fodbold 6 gange i ugen, og jeg gik også i fitness for at styrke mine ben. I sommerferierne spillede jeg 10 timer hver eneste dag i to uger. Jeg var til sønderjyllandscup, skeldecup, på fodboldskole og på fodbold camp. Det var hårdt, og mine ben var ømme hver dag.

Tidligere havde jeg brækket låret. Jeg blev hentet af en ambulance, og jeg blev kørt til Åbenrå sygehus. Jeg blev opereret og fik nogle stænger ind i låret til at holde knoglen på plads, da den var knækket helt over. Stængerne var ikke sat fast med skruer, de lå løst inde i mit lår.

Et halvt år senere begyndte jeg at få ondt i knæet, og jeg fik det tjekket. Stængerne havde rykket sig ned i mit knæ, så jeg skulle opereres igen for at få stængerne ud. Lægerne sagde, at fordi jeg var så ung, ville jeg ikke få eftervirkninger af bruddet.

Efterhånden som jeg spillede mere og mere fodbold, begyndte jeg at få ondt i knæet. Jeg spillede med en knæbeskytter, og lægerne sagde at det var vokseværk, da jeg ikke var så høj. Jeg spillede videre og lod som ingenting.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver