1 / 5 sider - klik for at bladre

Analyse af DR-dokumentaren 'Drengen de sagde hængte sig'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af DR-dokumentaren 'Drengen de sagde hængte sig' er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 5 sider (2.084 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

Denne opgave analyserer DR-dokumentaren 'Drengen de sagde hængte sig', som genåbner den 16 år gamle sag om Morten Würtz' død. Opgaven undersøger dokumentarens journalistiske form, retoriske opbygning og brug af virkemidler som voice-over, kameraføring og underlægningsmusik. Den belyser, hvordan dokumentaren skaber spænding og påvirker seerens opfattelse af politiets efterforskning og familiens situation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af DR-dokumentaren 'Drengen de sagde hængte sig' med fokus på journalistisk form, retorik og medievirkemidler. Giver god indsigt i dokumentarens opbygning og effekt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dokumentaranalyse
  • dr dokumentar
  • drengen de sagde hængte sig
  • journalistisk dokumentar
  • kameraføring
  • medievirkemidler
  • morten würtz
  • politiets efterforskning
  • retorisk analyse
  • voice-over

Kvælning eller uforsigtig leg – det er det store spørgsmål. Drengen er taget fra familien, men de fik aldrig sandheden. Kun 7 år, og fremstillet som ulykkelig og en der ikke nød livet. En skræmmende tanke, at man kan tage beslutninger så hurtigt. Familien forladt, undertrygt og gennemsigtig. Hvordan skal de nogensinde kunne hele igen? De fik aldrig sandheden – de lever i en falsk lykke.

Denne dokumentar handler om en sag der har ligget stille gennem 16 år, men som nu er blevet genoptaget efter en anonym henvendelse. Den anonyme var tæt på sagen da den var på sit højeste, og fortæller at der er meget om sagen, som offentligheden aldrig fik at vide. Morten Würtz forsvandt d. 2. august 1994, mellem sit hjem og skolefritidsordningen i Århus. Efter en dags eftersøgning blev Morten, dagen efter fundet død, spændt omkring et træ med sin livrem. Politiet drog, efter blot 7 timer den konklusion, at Morten Würtz var død efter uforsigtig leg med sin livrem eller selvmord. Dette kan man jo mene om hvad man vil, men det var det billede offentligheden stod tilbage med da man lukkede sagen.Men det viser sig at der var meget mere om sagen, som vi som offentlighed aldrig blev bekendt med. DR 1 genoptog sagen på baggrund af de nye oplysninger, den anonyme henvender gav. DR har i samarbejde med familien, undersøgt sagen fra ny, efter det udleverede materiale fra Århus politi. Man genåbner sagen, og vil få yderligere eksperter til at se på bevismaterialet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver