I senmiddelalderen var det de norditalienske købmandsbyer der var den første del af renæssancen økonomiske og kulturelle kraftcentre.
Der blev i Italien produceret billigt hverdagstøj.
Fra andre verdensdele importerede man krydderier og bomuld.
I middelalderen brugte man krydderier til at vise hvor rig man var.
I 1300-tallet steg priserne på importerede varer fordi tyrkiske osmanner satte sig på handlen. De plyndrede handelskaravaner eller krævede enorme afgifter af købmændene.
For at holde priserne nede ville konger og købmænd finde søvejen til Asien for at undgå osmannerne.
Status:
Der er ikke så meget status ved at spise krydderier nu om dage, fordi at krydderier er langt billigere i dag.
Nu om dage giver hummer, rejer og forskelligt slags dyrt kød status.
De første opdagelsesrejser:
Fra Portugal og Spanien kom de første opdagelsesrejsende.
De var gode til at bygge skibe, navigere og sejle.
Hvordan kunne det lade sig gøre?:
I 1500-tallet mente europæerne at gud havde hjulpet, de civiliserede kristne spaniere og portugisere med at sejre.
I dag tror vi ikke på det de mente. Grunden til at de troede på det dengang, var at de troede meget på gud.
I dag har man andre forklaringer.
En af dem var at Aztekernes præster havde set varsler. De blev tolket til at solen snart ville dø. Men den en dag ville vende tilbage. Efter den nuværendes sols død, ville Quentzalcoatl oprette en ny og endnu bedre verden. Mange aztekere troede, at europæerne var Quentzalcoatl.
Det er gratis at oprette en konto