Det vigtigste i Cecilie Ronés essayuddrag er hendes pointe i, at man elsker Danmark fordi det er det sted du kommer fra, det er der ens barndom forgik, det er der man har alle sine oplevelser.
Det smukkeste ved Danmark er…. Jeg synes det er svært at svare på, ikke fordi der ikke er noget smukt ved Danmark, men fordi der også er så meget grimt. Jeg har hele mit liv gerne ville væk fra Danmark, ned til syden. Jeg føler Danmark er alt for lille til sådan en som mig, men alligevel er det smukkeste ved Danmark helt sikkert det store skifte, der er i årstiderne.
Jeg elsker sommer, fordi den er varm. Det bedste ved sommer er de dejlige sommernætter, hvor man kan høre de beroligende græshopper i græsset. Hvor jeg er sammen med vennerne og vågne hele natten, ikke fordi der er fest og jeg er fuld, men fordi jeg er hyggeligt at side og snakke. Der er dejlige dage på stranden, hvor jeg bare ligger og sveder i solen for derefter at gå ud og blive kølet af i vandet. Til festivaler hvor der kun er varm øl som det eneste, og det smager dårligt, men det er sommer og sådan er det og sådan har det været i lang tid.
Det er gratis at oprette en konto