1 / 8 sider - klik for at bladre

8-timers prøve i DKK

  • Dansk
  • Uni el lign.
  • Afleveret til 10
  • 8 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

8-timers prøve i DKK er en dansk-opgave fra 2012 til Uni el lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 8 sider (2.038 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 11. maj 2020.

Opgave fra min skriftlige eksamen på pædagog seminariet omhandlende medietekster. Rigtig spændende emne - også som inspiration til evt. læringsmål til praktikken.

Redegør for sammenhænge mellem børn og unges forbrug af medietekster og moderne børne- og ungdomskultur. Diskutér eventuelle dilemmaer i forholdet mellem på den ene side børn og unges forbrug af og interesse for medietekster i deres fritidsliv og egne kulturelle udtryksformer - og på den anden side deres liv i institution og skole. Vurder på baggrund af din redegørelse og diskussion om – og i så fald hvordan – medietekster og børn og unges egne kulturelle udtryksformer kan indgå i pædagogisk arbejde med børn og unge.

Fag

Dansk, kultur og kommunikation

Anslag

9089

Prøvenumm 6366 er

Hold

V08D

1 stk. opgave med standardforside (denne) i A4 – word format, mailes til pædagoguddannelsen i Viborg – på adressen: [email protected] d. 23.04.2010 senest kl. 16.30. I rubikken ”emne” på mailen skrives dit eksamensnummer.

6366

Skriftlig prøve Dansk, kultur og kommunikation

23-04-2010

Indholdsfortegnelse

Børn, unge og medier – i fritiden og institution ................................................................ 2 Redegørelse .................................................................................................................... 2 Diskussion ....................................................................................................................... 3 Vurdering ......................................................................................................................... 5 Litteraturliste .................................................................................................................... 7

Side 1 af 8

6366

Skriftlig prøve Dansk, kultur og kommunikation

23-04-2010

Børn, unge og medier – i fritiden og institution Redegørelse

Børns og unges kultur er mediekulturer, der ”omgås medierede æstetisk symbolske udtryk og kommunikationsformer.”1. Flemming Mouritsen skelner børnekulturen i tre hovedtyper: Kultur for børn, kultur med børn og kultur af børn2. Kultur for børn er skabt med børn som primær målgruppe, kultur med børn er skabt som et samarbejde mellem voksne og børn, med begge parter som ligeværdige parter og kulturproducenter og kultur af børn er skabt af børn selv. Men ser man på den mediekultur der i dag optræder i børn og unges hverdag, som bl.a. indeholder brug af internet og mobiltelefoner, er det ifølge Birgitte Tufte nødvendigt at tilføje en fjerde kategori; Kultur skabt med voksne som primær målgruppe, som også fungerer som børns kultur3. Disse kulturtyper hænger ofte sammen i en ”kulturel fødekæde”. Det webbaserede samlingsted for børn og unge, Arto, kan fx ses som en kultur, der er skabt af voksne med børn og unge som målgruppe. Ved at den voksne sammen med barnet viser hvordan denne side kan bruges aktivt og kreativt, bevæger vi os ind på området kultur med børn, og samtidig bliver det også en kultur der er skabt af børn og unge selv, i og med at de selv skaber en kultur derinde. Medierådet for børn og unge har i 2009 lavet en undersøgelse af de 9-16 årige børn og unges brug af internet og mobiltelefon. Her viste det sig at 19 % af de 9-10 årige benytter internettet hver dag, mens 80 % af de 14-16 årige bruger internettet hver dag4. Ser man på de 9-16 åriges brug af mobiltelefon kan man se, at 94 % ejer en mobiltelefon; 81 % af de 9-10 årige og 99 % af de 14-16 årige5.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver