Side 1 af 2

Opg 3 - Kære...

Opg 3 - Kære... er en dansk-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 2 sider (921 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Karakter 4
  • 2 sider PDF
  • 19 downloads

Skribentens beskrivelse af Opg 3 - Kære...

Det er en fs10 opgave og det er en stil. Opgave 3 gik ud på at skrive et brev til sin ældre. Jeg har så val´gt at skrive til min kusine.

Uddrag fra opgaven

Opgave 3 Kære Hüsne Jeg har længe overvejet at skrive til dig, da det er længe siden vi har set hinanden. Da jeg var på arbejde sidste lørdag, så jeg en ung pige som havde den samme smil som du også har. Der kom jeg i tanke om – Hvor meget jeg egentlig har savnet dig. Jeg snakkede med din lillesøster forleden, hun fortalte mig at du var begyndt på Finansskolen i Næstved. Det havde du altid fortalt mig at du gerne vil, så det blev jeg rigtig glad for at høre. Jeg er virkelig glad for din vegne, håber

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver