1 / 2 sider - klik for at bladre

'Titanic': Filmanalyse og anmeldelse

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Titanic': Filmanalyse og anmeldelse er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.107 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 18. marts 2012.

Denne opgave indeholder et omfattende handlingsreferat af James Camerons ikoniske film 'Titanic', der følger kærlighedshistorien mellem Jack og Rose ombord på det skæbnesvangre skib. Efter handlingsreferatet følger en personlig anmeldelse og vurdering af filmen.

Redaktørens vurdering
7 God
Detaljeret handlingsreferat af 'Titanic' efterfulgt af en personlig anmeldelse. Giver et godt overblik over filmen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anmeldelse
  • film
  • filmanalyse
  • historisk drama
  • jack og rose
  • kærlighed
  • skibsforlis
  • titanic
  • tragedie

Filmen starter i 1996, hvor man følger et dykker hold der leder efter diamanten ”havets hjerte”. De har fundet skibet, og har i flere dage prøvet at finde pengeskabet. Da de finder det jubler alle og det bliver bragt til overfladen. Her åbner de det og ser om diamanten skulle være der. Men det var den ikke. I stedet finder de en bunke gamle tegninger af en nøgen ung dame. De får sendt tegningen i CNN, og håber på der er nogen der kender til den. En gammel dame på 101 år, kontakter dem og siger det er hende der er på tegningen. Først tror de det bare er en der vil have opmærksomhed, men så prøver de lykken, og får fløjet hende ud til skibet, sammen med hendes barnebarn. Da hun kommer derud, sætter de alle sammen sig ind i laboratoriet, og hun ser billedet af sig selv, og fortæller historien, som begynder da hun er 17 år gammel. Rose og hendes mor ,Ruth Dewitt Bukater, er på vej ombord på Titanic som skal sejle fra Southampton til USA, det er de med Cal, som er en velhavende herre, men samtidig også Rose’s forlovede, et ægteskab moren har fået hende ind i da hun fandt ud af faren, som er død, skyldte en masse penge væk. Han har tilmed givet hende diamanten ”havets hjerte” so er den dykkerholdet leder efter.. Imens sidder Jack og hans ven Fabrizio, og spiller poker med 2 svenskere. De vinder 2 billetter og skynder sig ombord.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver