1 / 2 sider - klik for at bladre

Mutationer i bygkorn: forsøg og redegørelse

Det er gratis at oprette en konto

Mutationer i bygkorn: forsøg og redegørelse er en biologi-opgave fra 2006 til 3.g el. lign. Fylder 2 sider (934 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne biologirapport redegør for et forsøg med muterede bygkorn, der er udsat for radioaktiv bestråling. Opgaven beskriver mutationer og mutagener generelt, den teoretiske baggrund for klorofyldannelse, og resultaterne fra forsøget. Diskussionen fokuserer på arv og miljøs betydning for fænotypen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret biologirapport med klar redegørelse for forsøg, teori og diskussion af mutationer i bygkorn. Giver god indsigt i genetik og eksperimentelt arbejde.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arvelighed
  • bygkorn
  • forsøg
  • fænotype
  • genetik
  • genotype
  • klorofyl
  • mutagen
  • mutationer
  • radioaktiv bestråling

Formålet med denne biologirapport er at redegøre for et forsøg, vi i klassen har gennemført med muterede bygkorn. Derudover vil jeg redegøre for mutationer generelt.

Mutationer og mutagener

En mutation er en ydre påvirkning, der ændrer baserækkefølgen i DNA-strengen, eller en fejl der opstår i forbindelse med at DNA kopierer sig selv. Den ydre påvirkning, den såkaldte mutagen, kan være fysisk eller kemisk.

En fysisk mutagen kan f.eks. være radioaktiv stråling. Denne stråling er så energirig, at den kan “slå DNA i stykker”.

Kemiske mutagener er forskellige kemiske stoffer. Én af de grupper af kemiske stoffer, der er under særlig mistanke for at kunne fremkalde mutationer, er de klorede kulbrinter.

Inden for det sidste års tid har man indgående diskuteret et forbud mod én af disse klorede kulbrinter. Det er de såkaldte phatalater, der anvendes til at blødgøre plastic med. Flere forbrugerorganisationer ønskede et forbud mod anvendelse af stoffet i børnelegetøj, da man var bekymret for, om børnene ved at sutte på legetøjet skulle optage nogle af disse blødgørere i kroppen, og dermed risikere mutationer.

Phatalaterne er også under mistanke for at påvirke mænds sædkvalitet.

En mutant er et individ (plante, dyr eller menneske) der, på grund af en mutation, har en egenskab der er forandret i forhold til sit ophav. Det kan f.eks. være et foster, der fødes med misdannede kønsdele.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver