Et tilbageblik til fortiden. Middelalderfestivalen er i fuld gang, og kampene raserer. Lyden af klinger, der rammer hinanden. Heste der vrinsker. 100.000 mennesker samlet i Horsens – alle i højt humør.
Så er middelalderfestivalen næsten skudt i gang. Det er tidlig morgen en sommerdag, eller for at være helt præcis, 29. august 2009. Det er anden dag af middel-alderfestivalen, som foregår her i Horsens. Der har været stor hype omkring middelalderfestivalen hele året igennem. Klokken er lige om lidt 10, det betyder, at de første middelalderskampe snart skydes i gang.
Besøg i workshoppen
I mellemtiden har jeg besøgt en af de mange work-shops, der er på stedet. Workshoppen, jeg besøgte, beskæftiger sig med fremstilling af våben, dog kun i træ. Den var velbesøgt, selvom det var tidlig morgen. Den fangede især de mindre børns opmærksomhed.
De strømmede til, sammen med deres forældre, for at købe en af de mange forskellige slags trævåben. Nu render de alle sammen rundt ude på marken og slås med deres nye våben.
De indledende runder
Så er klokken 10. De indledende runder af EM i Rid-derdyst er netop skudt i gang. Folk er strømmet til kamppladsen, og lyden af 100.000 stemmer summer i mine øre. De første riddere står nu klar inde på kamp-pladsen. Den ene ridder på en hvid hest og den anden ridder på en sort hest. Nu lød hornet. Folk råber og skriger. Hestene har sat i galop, og ridderne har sæn-ket deres stave. Ingen rammer første gang. Andet for-søg. Der er fuld fart på hestene. En lyd af metal, der giver genlyd rummer over kamppladsen, og ridderen på den hvide hest ligger nu på jorden. Folk er ellevil-de. Der bliver uddelt håndtryk mellem de to riddere, og dommeren kårer ridderen på den sorte hest til vinderen. Der ligger et langt program forude, så jeg må hellere komme videre.
Det er gratis at oprette en konto