Seb. Indtil 1781 var det kun planeterne ud til Saturn, der var kendt. Der var fordi de planeter, der var længere ude ikke lyste klart nok til a, at man kunne se dem. Ved et tilfælde opdagede William Herschel i 1781 Uranus. Han troede, at det var en komet, men senere fandt astronomer ud af, at det var en planet. Uranus fulgte ikke den forventede bane, fordi der var en anden planet, der trak i den. Så opdagede man Neptun i 1847 præcis der, hver den ukendte planet skulle være. Neptun fulgte dog heller ikke den beregnede bane, og i 1930 fandt man så til sidst Pluto.
Jannik. Det er imidlertid ikke sikkert, at dette er slutningen på planeternes historie. Pluto var meget mindre end forventet, og astronomerne har foreslået, at der er en større planet endnu længere ude. De vil holde nøje øje med Pioneer- og Voyager- sonderne for at se, om der er hidtil ukendte planeter, der trækker i dem.
seb. Astronomerne får stadig nye oplysninger om de yderste planeter. I 1977 iagttog de Uranus, men den passerede forbi en stjerne. De så at stjernen blinkede flere gange på begge sider af planeten. Det, de havde opdaget, var ringene om Uranus. I 1987 blev Plutos måne, Charon, opdaget. Dette var generelt om de tre planeter, men de har hver deres specielle kendetegn, der kunne være sjove at vide noget om.
Det er gratis at oprette en konto