1 / 2 sider - klik for at bladre

Teenageres livsstil: sport, skærmtid og kostvaner

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Teenageres livsstil: sport, skærmtid og kostvaner er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (939 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 16. maj 2012.

Analyse af unges livsstil, der undersøger tendenser inden for sport, skærmtid og kostvaner. Opgaven diskuterer, hvorfor færre teenagere dyrker sport, og hvordan sociale medier samt fastfood påvirker deres hverdag. Den reflekterer også over forældrenes rolle og giver et personligt perspektiv på emnet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet essay om unges livsstil, der dækker emner som sport, skærmtid og kost. Inkluderer personlig refleksion og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • fastfood
  • forældrerolle
  • kostvaner
  • livsstil
  • motion
  • skærmtid
  • sociale medier
  • sport
  • teenagere
  • unges sundhed

Flere og flere teenager dyrker ikke så meget sport, som de burde. I stedet for vælger de at sidde foran tv, computeren eller ligge foran fjernsynet og fordybe sig i en krimi, hvor de skyder hovedet af hinanden, eller en mega skræmende gyserfilm. Unge går til fester, hvor de drikker alt hvad de kan, og tænker ikke på at de mister hjerneceller af det.

Når de så endelig melder sig ind i en sportsklub, er det ikke altid at de møder op, eller kommer 10 min. senere end aftalte tidspunkt.

Tennis eller tv?

Tv kan være rigtig sjovt og lærerigt, hvis man bruger det på den rigtige måde. Når man ser tv, kan man udvide sin horisont, man kan lære hvad der f.eks. sker lige nu i verdenen, om alt den krig, om livet og om det at være menneske, hvordan vi er opbygget, hvad der sker når vi spiser og meget mere. Men man kan også ligge sig i sin dejlige bløde seng, der næsten kalder efter en.

Det er ulækkert at svede.

Mange teenagere er bange for at svede, for de bliver måske mobbet. De synes det er ulækkert hvis folk kan se at de sveder, eller hvis man kan lugte det. Drengene tænker nok ikke så meget over det. Pigerne er måske lidt mere forsigtige og tænker hele tiden på, at de ikke skal lave noget fysisk.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver