1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Ny passager' og følelsen af at være ny

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Ny passager' og følelsen af at være ny er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (454 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 19. maj 2012.

Denne opgave indeholder en analyse af sangen 'Ny passager', som udforsker følelsen af at være en fremmed i et ukendt miljø. Teksten beskriver, hvordan folk reagerer på en ny person, og hvordan man kan føle sig isoleret. Opgaven perspektiverer sangens temaer til en personlig oplevelse fra 7. klasse, hvor forfatteren selv oplevede at være den 'nye passager' på en prøvedag i en ny skole.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men sammenhængende analyse af en sang, der perspektiveres til en relevant personlig oplevelse. Giver inspiration til emnet 'udenforskab'.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • folkeskole
  • fremmedgørelse
  • ny passager
  • personlig oplevelse
  • sang analyse
  • social isolation
  • sociale relationer
  • udenforskab

Sangen ”Ny passager” beskriver, hvordan man føler det, når man er en fremmed person i et ukendt område. Folk lægger mærke til dig, men gør som om, de ikke har opdaget dig, deres øjne flakker, fordi de er nysgerrige efter at se, hvem man er, men de slår blikket ned igen for ikke at afsløre, at de har opdaget dig, de kan gemme sig bag deres kolde frakker, imens de bevæger sig væk. Alle sidder alene, og kigger væk, som om ingen ser den nye passager, de lader personen stå. Man kan gå igen, uden nogen siger farvel, for hvis man ikke kender nogen, er der ikke nogen at snakke med, man skal ikke tænke på at gå hen til en tilfældig fremmed og begynde at snakke.

De fleste har oplevet at føle sig som den ”nye passager”. Den episode jeg selv husker bedst. er da jeg i syvende klasse overvejede at skifte skole, mine forældre og jeg havde derfor lavet en aftale med den anden skole om at jeg kunne komme op en dag for at prøve, hvordan det var der. Så jeg startede en fredag morgen, hvor læren trak mig op foran tavlen, hvor jeg skulle fortælle kort, hvad jeg hed og lidt om mig selv. Hvorefter jeg fik en plads nede blandt de andre, de fleste kiggede på mig, men uden at hilse, og hvis man prøvede at få øjenkontakt, kiggede de hurtigt ned i bordet igen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver