1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af debat om hiphop og sprogbrug

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af debat om hiphop og sprogbrug er en dansk-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 3 sider (1.549 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 26. juni 2012.

Denne opgave analyserer den offentlige debat mellem Hanne Vibeke Holst og rapperen Niarn, centreret omkring hiphopkulturens sprogbrug og dens indflydelse på unge. Opgaven undersøger argumentationen i deres respektive debatindlæg, med særligt fokus på beskyldninger om sexisme, spørgsmålet om kunstnerisk ansvar og samfundets rolle i sprogudviklingen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af debatindlæg med fokus på sprogbrug, sexisme og samfundsansvar. Opgaven er velstruktureret og giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • debatindlæg
  • hanne vibeke holst
  • hiphop
  • medier
  • niarn
  • rap
  • samfundsansvar
  • sexisme
  • sprogbrug
  • ungdomskultur

- I Danmark er hiphop kulturen vokset sig stor og blevet en meget stor del af den moderne verden vi lever i i dag. Med hiphop kulturen fulgte der en stor bølge af rap -musikere med, hvis tekster støder mange mennesker. I debatindlægget ’’Du er fucking sexistisk, Niarn!’’ Af Hanne Vibeke Holst, går Hanne til angreb på den Danmarks kendte rapper Niarn. Fordi hun mener at han forurener ungdommen med stødende ord og beskidte budskaber. Hun mener at han ikke tager ansvar for de konsekvenser teksterne kan have. Fx kan andre mennesker blive påvirket i negativt grad, dermed tro at det er okay at kalde en pige for so, ho, kælling osv.

Hanne mener også at Niarn siger præcis hvad han vil, uden at tænke over hvilken målgruppe hans musik er markedsført til. Den gruppe der mest ’udsat’ i forhold til at tage imod og tage skældsord nemt til sig, er teenagerne. Dvs. den gruppe også er den mest letpåvirkelige. For hans fans ser ham som et idol og et forbillede, så de argumenter og meninger Niarn har, smitter måske af på dem. Måske mener han kun de ting han rapper for sjov, men sådan kommer det ikke til udtryk i hans tekster. Det er det Hanne Vibeke Holst er bange for og vil sige med det her debatindlæg. Hun er bange for at unge drenge lærer at det er normalt at kalde kvinder for ludere, og ikke respektere det kvindelige væsen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver