1 siders PDF

Analyse af 'Den blomstrende have' og syndefaldsmyten

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Den blomstrende have' og syndefaldsmyten er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (435 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. juni 2012.

Analyse af novellen 'Den blomstrende have' med perspektivering til syndefaldsmyten. Opgaven udforsker temaer som barndommens uskyld, den første forelskelse og identitetsudvikling. Den redegør for karakterernes udvikling og symbolikken i fortællingen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Den blomstrende have' med en veludført perspektivering til syndefaldsmyten. Giver god indsigt i temaer som barndom og identitetsudvikling.
Struktur
7
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • barndom
  • coming of age
  • den blomstrende have
  • identitet
  • novelleanalyse
  • seksualitet
  • symbolik
  • syndefaldsmyten

1) Fortælleren er en jeg-fortæller og han hedder Thomas, han fortæller om en sommer han havde

engang i 70érrne.

2) Det var en juli måned i året 1978, i en sommerferie.

3) Fordi at året 1978 er ca. 15 år ældre end da novellen blev skrevet. Denne sommer er særlig vigtig fordi at jeg-fortælleren altså Thomas havde hans ven Erik med, som åbenbart var små-forelsket i Thomas’ kusine Mette, og havde så kysset hende en gang bare brændeskuret.

4) Perspektivering:

Jeg vil perspektivere ”Den blomstrende have” til syndefalds myten.

Da vi møder drengene første gang, befinder de sig i Edens have. Alt er i blomst, de lever i idyl og

tryghed. De har ingen anelse om hvad der venter dem. Inde i edens have må man ikke glemme

slangen, som drager Erik og Thomas hen mod det forbudte. Mennesket bliver altid draget af det

forbudte, om man vil det eller ej. I denne tekst er Mette slangen, og det kys hun kan give er æblet.

Erik er Eva, fordi han som den første bliver draget mod det u vidne, og derefter tager Thomas med. Han bliver draget efter mere viden, den viden som æblet kan give ham. Efter han har taget en bid af æblet (fået et kys), for han den viden han har let efter, han begynder blandt andet at barbere sine dun af kinderne. Efter Erik så har ”logget” Thomas i noget tid med hans viden om det andet køn, bliver Thomas interesseret ”Hvad er det egentlig for nogen bøger Mette læser”?. Det spørger han om kort før ferien i paradis/ deres barndom slutter. Han er nu ligesom Erik, ved at blive logget

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver