1 / 2 sider - klik for at bladre

Flystyrtet: en personlig beretning om nødlanding

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Flystyrtet: en personlig beretning om nødlanding er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (1.487 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2012.

Denne opgave er en personlig beretning om en flyrejse fra Sverige til København i 1991, der tager en uventet drejning. Fortællingen beskriver spændingen ved den første flyvetur, det pludselige motorstop og den dramatiske nødlanding. Oplev chokket og lettelsen, da alle passagerer mirakuløst overlever takket være pilotens dygtighed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig beretning om en dramatisk flyrejse og nødlanding. Historien er engagerende og komplet, og kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • 1991
  • chok
  • danmark
  • flyrejse
  • flystyrt
  • nødlanding
  • overlevelse
  • personlig beretning
  • stefan rasmussen
  • sverige

Det havde altid været en drøm for mig, at komme til et andet land. Et andet end Sverige. Et land hvor alt ikke bare var skov, sne og kulde. Mine forældre har ikke så mange penge, men de fik sparet sammen til at vi som familie fik en tur til København i julegave 1990. Den

13 februar 1991 fløj vi imod Danmark. Jeg havde pakket flere uger forinden, købt små

en gangs kameraer til at fotografere hændelserne og fortalt alle mine venner omkring rejsen til Danmark. Klar og parat det var jeg i hvert fald!

Vi kørte hjemmefra kl. 07.10 for at være der i god tid. Flyveren lettede kl. 15.05. Allerede kl. 10.10 var vi der. Vi spiste morgenmad i cafeen, og købte tykkegummi og andre lækkerier inde i lufthavnsbutikken. Da vi havde været der i nogle timer, kunne vi se flyveren pacere landebanen. Folk begyndte at stille sig i kø til at vise billetter, og så komme videre ind i flyveren. Jeg var spændt! Min mave var ved at eksplodere af sommerfugle der fløj rundt inde i maven på mig. For første gang i hele mit liv skulle jeg ud og flyve! Mange af mine venner havde fortalt mig at de var bange for at flyve. Bange for at flyet styrtede ned, eller flyve ind i noget. Min mor havde fortalt mig at der skete flere trafikuheld end flystyrt, så jeg havde intet at være bange for.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver