1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af artikel: Hver 10. tysker savner en fører

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af artikel: Hver 10. tysker savner en fører er en samfundsfag-opgave, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.324 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 13. november 2012.

Denne opgave analyserer artiklen 'Hver 10. tysker savner en fører' fra Information.dk, der belyser højreekstremismens udbredelse i Tyskland. Opgaven diskuterer årsagerne til denne udvikling, herunder finanskrisen og skepsis over for indvandrere, samt perspektiverer til lignende tendenser i andre europæiske lande. Den indeholder også en personlig vurdering af problematikken.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en samfundsfaglig artikel med god struktur, relevante argumenter og en personlig vurdering. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • demokrati
  • finanskrise
  • højreekstremisme
  • indvandring
  • integration
  • medier
  • nationalisme
  • tyskland

[NAVN A]

Samfundsfags aflevering

d. 23-11-10

Analyse af artikel.

Hver 10. tysker savner en fører

Dato: 23. november 2010

Fra avisen: Information

Journalist: Troels Heger

Kilder: http://www.information.dk/247882

Information.dk

Resume:

Overemnet omkring denne artikel er at højreekstremismen - altså antidemokratiske og udlændingefjendske holdninger er med snigende fart på vej ind i Tysklands politiske midte.

Højreekstremisme sniger sig ind i Tysklands politiske midte.

Artiklen starter med at fortælle, hvordan det i øjeblikket står til med dette problem i Tyskland. Den bygger på en undersøgelse, der sætter konkrete tal på hvor meget tyskere er skepsis overfor udlændinge.

Marlies Weißmann er en af forskerne bag undersøgelsen og mener, at stigningen i decideret antidemokratiske og racistiske holdninger er alvorligere end folk tror. Hun understreger også, at disse holdninger ikke kun eksisterer helt ude i højreekstremismen, men at den også er begyndt at gå ind i den såkaldte midte, som man forbinder med demokrati.

Hvad er grunden?

Forskerne er ikke uenige om, at det har noget med finanskrisen at gøre. Marlies Weißmann påpeger, at stigningen i højreekstreme synspunkter skyldes, at arbejdskraften er steget, fordi indvandrerne er

kommet ind i landet, så befolkningen giver dem skylden for finanskrisen.

Opbakning til højre.

Forskerne har som noget nyt, stillet spørgsmål om problemet til Islam. Efter 2. Verdenskrig blev nazismen, eller i det hele taget højreekstremismen, noget fy fy snak. Det var kun smalltalk i kortlivede inkarnationer på delstatsplan – dvs. når vi har kommunevalg.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver