1 / 6 sider - klik for at bladre

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'Lollapalooza'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'Lollapalooza' er en dansk-opgave fra 2008 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (2.392 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

En dybdegående analyse af Jan Sonnergaards novelle 'Lollapalooza' fra novellesamlingen 'Sidste søndag i oktober'. Opgaven undersøger novellens fortællestruktur, karaktertegning af Henning og jeg-fortælleren, samt centrale temaer som tillid, naivitet og realisering af drømme i det senmoderne samfund. Perspektiverer til Jeppe Aakjærs 'Jens Vejmand'.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Lollapalooza' med fokus på fortællestruktur, karakterer og temaer som tillid og drømme. Velfunderet og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • drømme
  • henning
  • identitet
  • jan sonnergaard
  • jeg-fortæller
  • lollapalooza
  • novelleanalyse
  • senmoderne samfund
  • tillid
  • virkelighed

Novellen hedder ”Lollapalooza” og er skrevet af forfatteren Jan Sonnergaard i 2002. Novellen Lollapalooza findes i novellesamlingen, ”Sidste søndag i oktober”.

Jan Sonnergaard er født d.16. august i 1963. Han havde sit gennembrud i 1997 med novellesamlingen ”Radiator”, som allerede efter kort tid røg ind på boghandlernes bestsellerliste.

Typisk for Jan Sonnergaards noveller, er den direkte rå og flabede, tone som kører gennem hele fortællingen.

Novellen er fiktion, men kunne dog godt hænde i den virkelige verden. Novellen starter hvor vi befinder os til en middag mellem jeg-fortælleren og en anden person. Dette finder vi ikke desto mindre først ud af til sidst. Vi starter med at tro, at jeg-fortællere fortæller historien til os som læser. Men til sidst finder vi ud af, at han i stedet fortæller historien til et andet menneske, eèn dú- person. Jeg-fortælleren sidder og fortæller en historie om en gammel ven han engang havde, ved navn Henning. Denne historie kender han til, ved hjælp af Hennings breve, som han sendte hjem i ny og næ på hans forskellige rejser. Jeget fortæller historien om Hennings, som er i besiddelse af alt for meget tillid til omgivelserne, og lever livet som det falder. Henning rejser rundt i verden hvor han oplever forskellige ting, og er ikke bange for det mindste. Han lever i nuet, men desværre ender det en dag i Amerika, da han efter at have overnattet i en park iført en sovepose, bliver skamferet og voldtaget hvorefter han ender med at dø.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver