1 / 2 sider - klik for at bladre

Lyrikanalyse af Pia Tafdrups 'Alligevel' og 'Sår'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lyrikanalyse af Pia Tafdrups 'Alligevel' og 'Sår' er en dansk-opgave fra 2008 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (1.096 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave indeholder en lyrikanalyse, sammenligning og fortolkning af Pia Tafdrups digte 'Alligevel' og 'Sår'. Begge digte er fra samlingen 'når der går hul på en engel' og behandler temaer som misbrug, barndomsminder, facadeopbygning og hemmeligheder. Analysen dykker ned i symbolik og sproglige virkemidler i digtene.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid lyrikanalyse af to digte med fokus på temaer som misbrug og barndom. Opgaven er velstruktureret og giver gode fortolkninger.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alligevel
  • barndom
  • digtanalyse
  • hemmeligheder
  • lyrikanalyse
  • misbrug
  • når der går hul på en engel
  • pia tafdrup
  • sår
  • symbolik

I denne opgave vil jeg analysere, sammenligne og fortolke de to digte ”Sår” og ”Alligevel”.

Begge digte er skrevet af Pia Tafdrup og er en del af bogen, ”når der går hul på en engel”.

Alligevel:

Digtet har 5 strofer med 5 til 2 verselinier i hver. De to første har 5, den næste har kun 2 og de to sidste strofer har 4 verselinier.

Der er ingen hverken punktummer eller kommaer, og det eneste der er skrevet med stort er det første ord i digtet.

Det får det til at virke til at det hele hænger sammen selvom det er delt op i strofer.

Ordet sandhed er skrevet med kursiv.

Digtet handler om en pige der blev misbrugt af sin far da hun var lille. Hun fortæller om da hun var fjorten år og for første gang forstod at det der skete var forkert. ”Jeg var fjorten - og forstod under en opkastning - mens jeg spejlede mig - i det stille metal – at livsfarven var grøn” (Strofe 2, vers 1-5.) Pigen opdager under en opkastning at det var forkert. at man kaster op forbindes tit med at have det dårligt med sig selv, så det tyder på at pigen har meget lav selvtillid. Hun opdager at livsfarven er grøn, dette fortolker jeg sådan at hun opdager at hendes liv ikke er som alle andres. I andres liv er livsfarven grøn, det er den ikke i hendes. Grøn er håbetsfarve – det antyder derfor også at hun finder ud af at der måske er håb for hendes liv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver