Engang var det moderne at have former. I dag er det en "skændsel". I hvert fald i en verden. Modelverdenen. De overser en vigtig del. Hvordan iscenesætter de sig selv? Og er de, det forbillede de gerne vil være?
Jeg sidder på en cafe midt i København. Det er koldt, og ved at være mørkt udenfor. Vi er midt i december, og en af de måneder, hvor jeg spiser mest. Der er musik i baggrunden. De spiller 'Last Chrismas' en juleklassiker.
Jeg er faldet i snak med en pige, Julia. Hun er omkring min egen alder, 18 år. Hun er høj og tynd, meget tynd. Et utrolig smukt ansigt og langt, krøllet hår. Hendes stemme er sikker og venlig, og hun er meget rar at snakke med. Hun virker bare så perfekt.
Forkert billede?
”Det hele giver bare et meget forkert billede af kroppen”, siger jeg. ”Det er jo ikke normalt at alle går rundt og er en størrelse 32 og over 180 cm høj. Jeg mener bare, at modelbureauerne giver et forkert indtryk. At hvis man ikke er tynd nok, så passer man bare ikke ind.”
Vi var i gang med en samtale, om det at være model. Om hele modelverdenen og hvordan den bliver omfattet af dem inde fra og dem udefra.
Det er gratis at oprette en konto