1 / 4 sider - klik for at bladre

Sprogbrug i medierne

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Sprogbrug i medierne er en dansk-opgave fra 2013 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.432 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 17. juli 2026.

Redegørelse for sprogbrugets forandring i det danske samfund, både i medierne og i daglig tale. Opgaven undersøger, hvordan sproget har udviklet sig over tid, med særligt fokus på den øgede brug af voldelig retorik i politisk debat. Der perspektiveres til Carl Von Clausewitz og Victor Klemperers værk 'LTI', og diskuteres sprogets potentielle påvirkning på tankegang og handlinger.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og reflekterende essay om sprogbrugets udvikling i medierne og samfundet. Indeholder relevante perspektiveringer og en klar argumentation.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • carl von clausewitz
  • lti
  • medier
  • mediesprog
  • politisk retorik
  • retorik
  • samfundspåvirkning
  • sprogforandring
  • sprogudvikling
  • victor klemperer

Det danske sprog. Det er vel nok en sjov størrelse. Men hvad er sprog egentlig?

Er det blot en måde at udtrykke sig på over for sine medmennesker, ved hjælp af en masse specifikke lyde, sagt på en bestemt måde. Eller er det i virkeligheden et middel, vi i tidernes morgen skabte, for derimod at adskille os fra andre mennesker. Jeg gad nok vide, hvordan sproget har ændret sig gennem tiden, lige fra dengang mennesket begyndte at tale?

Tænk hvis alle mennesker på jordkloden engang udtrykte sig på samme måde, ved at sige de samme lyde eller ved at tale det samme "sprog", som vi i dag kalder det. Pludselig blev de uvenner og begyndte derfor at adskille sig og skabte derfor hver sin måde at sige lydene på. Med andre ord skabte de hver sit sprog. Selvfølgelig har dette højst sandsynligt aldrig fundet sted, dog fascinere tanken mig.

Tænk bare hvor meget hvert enkelt sprog har udviklet sig og ændret sig gennem tiden, fra sproget blev skabt og frem til i dag. Det er da en fascinerende tanke.

Vi ved alle sammen i dag, at hvis en jyde rejser til København og omvendt , er der en kæmpe stor forskel på, hvordan de hver især udtaler de forskellig ord og til tider ville der være ord jyden sagde, som Københavneren slet ikke ville kende til. Dette er et eksempel på, hvor meget et sprog kan ændre sig bare inden for landets egne grænser. Derfor kan jeg ikke lade være med at tænke.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver