Side 1 af 3

Universet

Universet er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (1.760 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 28. august 2013.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF
  • 42 downloads

Skribentens beskrivelse af Universet

det er min afgangsprøve i dansk fra 2013. det er et essay om universet, og jeg fik 12 for det, så lærerne må have været tilfredse. jeg håber, at der er en, der kan bruge den til inspiration.

Uddrag fra opgaven

1 – Universet Hårene på mine arme stritter i vejret, mens kuldegysningerne tager til. Ordet universet er den skyldige bag denne handling, da lige præcis det ord kan skræmme mig og få mig til at fare sammen. Ikke selve ordet men betydningen bagved er så mægtig og uforståelig, at jeg lige må løfte hovedet engang for at få styr og ro på mine tanker. Fordi hvad er universet, hvad er der i universet, og er vi alene? Jeg har tit taget mig selv i at sidde og tænke over, om der sidder andre mennesker eller skabninger, som har deres egen

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver