1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Ida Jessens novelle 'Skadedyr'

  • Dansk
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Ida Jessens novelle 'Skadedyr' er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.185 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 15. september 2013.

Denne opgave analyserer Ida Jessens novelle 'Skadedyr' fra samlingen 'Den anden side af havet'. Fokus er på hovedpersonens følelse af undertrykkelse i rollen som hjemmegående husmor og hendes manglende udvikling. Novellen perspektiveres til folkeviser og folkeeventyr, med særligt fokus på symbolikken omkring rotterne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Ida Jessens novelle 'Skadedyr' med fokus på kønsroller og symbolik. Opgaven perspektiverer til folkeviser og er velstruktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • feminisme
  • folkeviser
  • hjemmegående husmor
  • ida jessen
  • kønsroller
  • novelleanalyse
  • skadedyr
  • symbolik
  • undertrykkelse

Skadedyr, en novelle af forfatteren Ida Jessen, udgivet i 1997 i novelle samlingen ’Den anden side af havet’. Den omhandler en ung kvinde, som føler sig undertryk i sin hverdag, hvor hun sidder fast kønsrollen som hjemmegående husmor. Novellen omhandler hendes trivielle hverdag og hendes følelser omkring denne. Igennem denne artikel vil jeg kigge på teksten i forhold til folkeviser og folkeeventyr.

Teksten er fortalt til os fra en 1.persons fortæller, vores hovedperson. En ung kvinde, der lever i en familie med traditionelle kønsroller med sin mand fiskeren Bruno og hendes baby Eva. Teksten begynder en tidlig morgen, på en helt normal hverdag. Vores hovedperson er vågen, hun ligger i sengen og iagttager hendes mand og lille pige sove. Imens hun ligger der og ser på Eva begynder dagen, lyset bliver hvidt og hun kan høre motoren fra hurtigbåden. I linje 26 sammenligner hun bådens lyd med et irritabelt, fjernt insekt. Vores hovedperson er fanget i et kedeligt mønster og har ikke lyst til at stå op til endnu en dag, i linje 28-30 tænker hun ’’En ny dag begynder. Og jeg gider ikke. Gider ikke stå op, gider ikke vaske mig og klæder mig på og spise. Gider i hvert fald ikke rede mit hår. Det er udelukket ’’ her får man et af de første indtryk på at hun er træt af det mønster hun lever i og ikke har lyst til at fortsætte sine daglige rutiner.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver