En splittet verden
Fællesopgave
Opgave 1a
At vælgerene beslutter sig fra valg til valg
1.Partiets medlems tal.
Model
4. De Ideologiske forskelle udviskes
3. Partiet appellere til en bestemt gruppe
Begrundelse
Faktor 1
Jo flere medlemmer partiet har jo flere stemmer har det garanteret. Jo flere medlemmer der er jo større er partiet også og det vil virke bedre ud til de vælgere der overvejer at stemme på dette parti.
Faktor 2
Den anden faktor der spiller ind er at vælger beslutter sig fra valg til valg. De skal derfor ”overtales” til at stemme på det givne parti ved hvert nyt valg.
Faktor 3
At partiet ved hvert valg prøver at appellere til en bestemt vælger gruppe er også en faktor der spiller ind. Partiet vil derfor ændre deres holdning så median vælgeren vil finde dem mere attraktiv. Og de vælgere der før holdt med partiet af andre årsager vil muligvis ikke stemme på partiet længere.
Faktor 4
Faktor 4 opstår som en reaktion på faktor 3. Når alle partierne prøver at ændre deres holdninger så median vælgeren vil vælge dem, kompromisers der på de holdning der er forbundet med den Ideologi partiet føre. Da alle partierne er afhængige af median vælgerne tør ingen længere køre en fuldt ideologisk politik, da dette oftest ikke er det median vælgeren stemmer på.
Det er gratis at oprette en konto