1 / 6 sider - klik for at bladre

Analyse af Jakob Ejersbos roman 'Nordkraft'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jakob Ejersbos roman 'Nordkraft' er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 6 sider (3.710 ord, ca. 16 min. læsning) og blev publiceret 18. november 2013.

Denne opgave indeholder en analyse af Jakob Ejersbos roman 'Nordkraft', udgivet i 2002. Den redegør for bogens tre historier, 'Junkiehunde', 'Broen' og 'Begravelse', og karakteriserer hovedpersonerne Maria, Allan og Steso. Opgaven diskuterer romanens temaer som ungekultur, stoffer og vejen ud af misbrug, samt sprog og fortællerforhold. Der perspektiveres til Det Moderne Gennembrud.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Jakob Ejersbos roman 'Nordkraft' med fokus på handling, karakterer og temaer. Giver god indsigt i bogens opbygning og budskaber.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 90erne
  • aalborg
  • det moderne gennembrud
  • jakob ejersbo
  • misbrug
  • nordkraft
  • roman
  • stoffer
  • ungekultur

Nordkraft er en roman skrevet af Jakob Ejersbo og udgivet i 2002 af Gyldendal. Jakob Ejersbo(1968-2008) var uddannet journalist, men havde altid drømt om at blive forfatter. Han havde siden1988 boet i Aalborg og havde et godt kendskab til det miljø han skrev om i bogen. Selv sagde han at han kun har bevæget sig i udkanten af det miljø, og at det er venner der kendte mere til det, som har hjulpet med detaljerne omkring pushermiljøet.1Nordkraft handler blandt andet om unge, stoffer, venskab og kærlighed og foregår i den førstehalvdel af 1990’erne. Bogen indeholder tre historier som flere gange krydser hinanden og vi støder ofte på de samme personer selvom hovedpersonerne aldrig får nogen rigtige relationer til hinanden. I den tredje historie, Begravelse mødes dog næsten alle dem vi tidligere har læst om og en massebrikker falder på plads. Man finder ud af hvordan deres liv har udviklet sig siden vi sidst hørte om dem.

Resume af Junkiehunde

Junkiehunde er den første historie i bogen. Den foregår over et par uger. Den handler om Maria som er Asgers ”pusherfrau”. Hun tager tit fra Aalborg til Christiania for at hente hash til Asgers forretning. Maria er meget afhængig af Asger, da det er ham der sørger for hun har et sted at bo, og at hun har hash at ryge. Så selvom deres forhold går rigtig dårligt har Maria svært ved at tageskridtet og flytte væk. Men da hun møder iraneren Hossein går det op for hende hvilket svin Asger har været. Selvom Hossein også er en del af pushermiljøet og faktisk er lånehaj, er han en rigtiggentleman. Det ender med at Maria, selvom hun tvivler på om det er godt, bliver gravid med hansbarn og de flytter sammen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver