1 siders PDF

Naturens betydning og truede arter i Danmark

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Naturens betydning og truede arter i Danmark er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (498 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. november 2013.

Redegørelse for naturens afgørende betydning for samfundet, dyrelivet og fremtidige generationer. Opgaven beskriver tabet af biodiversitet i Danmark, herunder antallet af truede arter, og diskuterer årsagerne til dette tab, især i skovene. Den giver også konkrete forslag til, hvad private kan gøre for at hjælpe naturen, samt konsekvenserne hvis der ikke gribes ind.

Redaktørens vurdering
7 God
Velstruktureret Q&A-opgave om naturens betydning og biodiversitet. Giver konkrete eksempler og handlingsforslag, hvilket kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biodiversitet
  • bæredygtighed
  • danmark
  • klimaforandringer
  • miljø
  • natur
  • truede arter
  • økosystemer

Naturen det siges at være et af de vigtigste ting vi har i samfundet, det er vigtigt at vi bevare naturen, uden naturen ville vores dyr ikke have noget sted at leve og derved uddø. Hvis naturen ikke var der ville vores børn og børnebørn osv., ikke får glæde og oplevelser i naturen som vi har haft.

Hvorfor er naturen vigtig?

Vi lever af naturen og er afhængig af de ting glæder den giver til os. Hvis vi havde en god natur og vi passede på den, ville det give et økonomisk boost, på at leverer fødevarer til mennesker og husdyr, rent vand, frisk luft, energi, materiale til produktion, og byggeri.

Er tabet af naturen stort i Danmark?

Det siges at det står slemt til med naturen i Danmark. I Danmark findes ca. 30.000 arter af planter, dyr og svampe. Tilsammen er undersøgt knap 30 procent af arterne, svarende til knap 9.500 arter. Heraf er 1.835 arter vurderet som truet i en eller anden grad hvilket er svarende til 27% af de kendte danske arter. Det er bestemt ikke godt og det må der gøres noget ved.

Hvad er årsagen til at vi mister natur og dyre arter?

Det siges at hele 49% af de meget truede dyre arter lever i skovene. Flere arter som vi har haft er helt forsvundne. Problemet i skovene er blandt andet, at træerne ikke får lov at blive særligt gamle, og at træerne ikke får lov at forrådne på jorden til gavn for resten af skovens dyr og sådan.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver