1 siders PDF

Litterære perioder: Romantikken, Oplysningstiden og Renæssancen

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Litterære perioder: Romantikken, Oplysningstiden og Renæssancen er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 1 side (441 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 26. januar 2014.

Denne opgave giver et overblik over fem vigtige litterære og historiske perioder: Romantikken, Det Moderne Gennembrud, Oplysningstiden, Barokken og Renæssancen. Den beskriver centrale træk ved hver periode, herunder fokus på gud, fornuft og menneskets rolle.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men klar gennemgang af centrale litterære og historiske perioder. Giver et grundlæggende overblik over Romantikken, Det Moderne Gennembrud, Oplysningstiden, Barokken og Renæssancen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • barokken
  • det moderne gennembrud
  • fornuft
  • gud
  • kulturhistorie
  • litteraturhistorie
  • mennesket i centrum
  • oplysningstiden
  • renæssancen
  • romantikken

Romantikken I romantikken blev der lagt meget vægt på gud og hans eksistens. Gud og det almægtige kom virkelig frem i denne periode. Vi blev alle skabt af gud, og til ham vender vi tilbage. Kærligheden og det åndelige spillede en stor rolle. Man ville komme i kontakt med gud, og være ham kært. Det moderne gennembrud

I det vi træder ind i perioden ”det moderne gennembrud”, er det mere det realistiske der bliver lagt vægt på. Der blev tænkt mere på det virkelige liv, og gud blev lagt en smule til side. ^De adskiller sig på den måde at, i romantikken spillede gud den største rolle, mens at man i det moderne gennembrud begynder man at forholde sig mere til virkeligheden. Disse to perioder har forskellige værdier. OplysningstidenBegrebet "oplysning" hentyder til, at filosofien og naturvidenskaben udvidede menneskets viden om verden og brugte resultatet til at sætte spørgsmålstegn ved autoriteter som kongemagt og kirke. Begrebet oplysning har siden oldtiden betydet både religiøst og filosofisk klarsyn. Filosoffer og videnskabsfolk begyndte at stille spørgsmål til ting, som man før havde taget for givet. Måske skulle kongen ikke have magten? Måske rummede bibelen ikke forklaring på alt? Og talte præsterne sandt? Oplysningstidens filosoffer satte mennesket i centrum. I stedet for at lade sig lede af konge og kirke skulle mennesket gøre sig fri og stole på sin fornuft. Friheden ville blive til gavn for det enkelte menneske, men også for landene, fordi frie folk ville skabe udvikling og fremskridt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver