Bogen handler om Janus Nabil Bakrawi’s liv, som Lene Møller Jørgensen skriver om.
Bogen er skrevet i en blanding af nutidig klip, hvor Lene Møller Jørgensen er på fælles besøg med Janus i henholdsvis Jordan og på Nørrebro, samt de flashback, hvor Janus ærligt beskriver sine oplevelser og følelser.
I starten hører man om de første år i Danmark. Moren er polak og faren er palæstinenser, og de er sammen kommet til Danmark for at få et bedre liv, men ægteskabet holder ikke, og en kamp om børnene begynder.
Som 8 årig bliver Janus og hans lillebror Martin bortført af deres far til Shuna i Jordan. I Shuna får man et indblik i, hvor bask en barndom Janus eller Nabil, som han bliver kaldt dernede, får. I starten har han rigtig svært ved, at forholde sig til den hårde måde de er på. Men han formår at indrette sig, og bliver hurtigt en af dem, han bliver en af de hårde drenge. Der imod har hans lillebror sværere ved at indrette sig, og bliver derfor sundebuk. Nabil har det svært med hans fars nye kone Jamilla, og en dag går han amok på hende med en kniv, og jagter hende rundt i huset, indtil hun sidder helt oppe i et hjørne og skriger, hvor onkel Khalid får stoppet ham.
Det er gratis at oprette en konto