Formålet med vores forsøg er at finde vores blodtryk og puls, men også hvordan blodtrykket og pulsen reagerer på stillingsændring (liggende og stående stilling).
Apparatur og forsøgsopstilling:
I vores forsøg brugte vi en blodtryks/puls måler
og et bord til at ligge på.
Fremgangsmåde:
Forsøgspersonen starter med at ligge sig på bordet og slapper af i 5-10 min.
Imens sætter hjælperen blodtryksmanchetten på håndledet.
1 måling: Vi tager den første måling efter vi har ligget stille i 5-10 min.
2 måling: Vi tager den anden måling lige efter vi har taget den første, men ved denne måling rejser forsøgspersonen sig roligt og stiller sig i stående stilling.
3 måling: Efter at have stået oprejst i 2 min. tager vi den sidste måling.
Teori:
Pulsen og blodtrykket
Formel: minutvolumen = puls x slagvolumen
Minutvolumen er ml/min, puls er slag/min., slagvolumen er ml
Ud fra denne formel kan vi beregne om vi har været aktiv eller om vi ikke har lavet noget.
Når man ligger ned: Så sker der det at blodet løber hen til hjertet uden at tyngdekraft virker (tyngdekraften indvirker anderledes på kroppen når man ligger ned) Så hjerte fyldes og slagvolumen er høj.
Når man rejser sig og står stille: Tyngdekraften (tyngdekraft har tendens til at trække blodet fra hovedet) virker og sætter venepumpen ude af drift og så falder noget af blodet ned til benene og bliver liggende dernede og så stiger pulsen og slagvolumen bliver mindre.
Det er gratis at oprette en konto