Bogens titel er De Gale. Bogens genre er science fiktion. Science fiktion betyder at det er skrevet om fremtiden. Den er skrevet i år 1992 og foregår i 2010. Den foregår i årstiden sommer fordi der står i bogen at Popsy smed alt tøjet af og gik i stranden.
Forfatter
Bogen er skrevet af Kim Fupz Aakeson
Resume
Bogen handler om at 2 drenge som møder hinanden bliver bedste venner. Den ene hedder Steff og den anden hedder Topper. Topper havde mistet sine forældre ved et ulykke. Senere hen bliver de ældre og søger ind på samme skole og kommer begge ind. Alle over 25år i Danmark bliver gale. En dag taler han i telefon med hans mor og finder ud af at hans mor ikke kan huske hans far. Så beslutter han sig for at tage til Helsingør for at snakke med hans mor og hans lillesøster. På vej møder de alle mulige gale folk og folk som ikke er blevet helt gale endnu laver tegn med fingrene.
En mand med en båd sejler dem til Fyn. Kort tid efter møder de en pige ved navn Popsy. Og bliver venner med hende. De bliver tvunget til at komme på militæret. Topper bliver skudt ned af en af de gale. Det ender med at Steff og Popsy sidder ved stranden og tænker og snakker om Topper.
Det er gratis at oprette en konto