1 / 2 sider - klik for at bladre

Enhedslistens syn på integration og ulighed i København

Det er gratis at oprette en konto

Enhedslistens syn på integration og ulighed i København er en samfundsfag-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (407 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 24. marts 2014.

Denne præsentation fra en paneldebat fremlægger Enhedslistens syn på integration og ulighed i København. Den diskuterer vigtigheden af integration for et fællesskab for alle, bekæmpelse af fattigdom, og forslag til at forbedre integration gennem uddannelse, praktikpladser og sociale indsatser. Teksten argumenterer for en by uden fattigdom og social nød.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Præsentation af Enhedslistens holdning til integration og ulighed i København. Teksten er velstruktureret og giver et klart indblik i politiske argumenter og løsningsforslag.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • enhedslisten
  • fattigdom
  • integration
  • københavn
  • praktikpladser
  • socialpolitik
  • uddannelse
  • ulighed

Hej alle sammen. Mit navn er [NAVN A] og jeg er 45 år gammel. Til dagligt arbejder jeg som social pædagog. Jeg stiller op for enhedslisten i Vesterbros valgkreds og har siddet i byrådet i 4 år. Jeg er glad for i er kommet i dag, så jeg kan præsentere mit syn på integration.

Men "HVORFOR" vil vi gerne have bedre integration!

Vi vil have en by for alle.

At være forskellige er en styrke, og København skal være for

alle. Mange københavnere har

oplevet at blive dårligt behandlet på grund af hudfarve. Eller etnisk baggrund. Det må vi gøre noget ved. Men vi bliver også nød til at hjælpe hinanden til et bedre fællesskab og et bedre fungerende samfund.

Vi bliver nød til hjælpe de integrerede mennesker med fattigdom og arbejdsmangel.

Vi skal have gjort op med den fattigdom, at hver tredje københavner med indvandrerbaggrund lever under fattigdomsgrænsen.

Integration handler om at bekæmpe fattigdom: Derfor er det rigtigt godt, at integrationspolitikken også fokuserer på at sikre alle en god uddannelse. Både ved en ekstra indsats i folkeskolen og ved at skabe mange flere praktikpladser.

Men hvordan vil vi gerne forbedre integration:

Vi vil tilknytte socialrådgivere til alle daginstitutioner.

sikre fattige københavnere et sted at bo.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver