Den fjerde industrielle revolution

Den fjerde industrielle revolution er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 1 side (356 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. september 2020.

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Karakter -
  • 1 side PDF
  • 2 downloads

Skribentens beskrivelse af Den fjerde industrielle revolution

Den fjerde industrielle revolution Jeg mener at den fjerde industrielle revolution, kommer til at være en ha?rd tid med mange økonomiske udfordringer, som der ba?de vil ramme befolkningen og staten psykisk og fysisk, pa? den ma?de at, mange vil miste deres arbejdspladser, staten vil blive mindre troværdig, det vil betyde at arbejdslyst heden og tilliden til staten vil blive markant større end i dag.

Uddrag fra opgaven

Melik Guzel. Den fjerde industrielle revolution Jeg mener at den fjerde industrielle revolution, kommer til at være en hård tid med mange økonomiske udfordringer, som der både vil ramme befolkningen og staten psykisk og fysisk, på den måde at, mange vil miste deres arbejdspladser, staten vil blive mindre troværdig, det vil betyde at arbejdslyst heden og tilliden til staten vil blive markant større end i dag. Jeg tror at Danmark vil komme igennem nogle små økonomiske krise, som der vil stoppe hurtigt, men skade befolkningen hårdt, da man ikke kan løse problemet ved at sætte folk i arbejde, derfor vil

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver