1 siders PDF

Den fjerde industrielle revolution

Det er gratis at oprette en konto

Den fjerde industrielle revolution er en samfundsfag-opgave fra 2018 til 1.g el. lign.. Fylder 1 side (356 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. september 2020.

Den fjerde industrielle revolution Jeg mener at den fjerde industrielle revolution, kommer til at være en ha?rd tid med mange økonomiske udfordringer, som der ba?de vil ramme befolkningen og staten psykisk og fysisk, pa? den ma?de at, mange vil miste deres arbejdspladser, staten vil blive mindre troværdig, det vil betyde at arbejdslyst heden og tilliden til staten vil blive markant større end i dag.

Jeg mener at den fjerde industrielle revolution, kommer til at være en hård tid med mange økonomiske udfordringer, som der både vil ramme befolkningen og staten psykisk og fysisk, på den måde at, mange vil miste deres arbejdspladser, staten vil blive mindre troværdig, det vil betyde at arbejdslyst heden og tilliden til staten vil blive markant større end i dag. Jeg tror at Danmark vil komme igennem nogle små økonomiske krise, som der vil stoppe hurtigt, men skade befolkningen hårdt, da man ikke kan løse problemet ved at sætte folk i arbejde, derfor vil jeg tro at den Danske model, borgerløn og velfærdstrekanten, vil have en stor indflydelse på de danske borger, da borgerlønnen vil hjælpe os igennem det psykisk, og den danske model vil hjælpe os imod det fysiske problem, da vi med beskatninger og arbejdsmarkedsbidrag og etc., kan blive enige om en fælles aftale, og en bedre fremtid. Der vil selvfølgelig være personer der vil være skeptiske over for den danske model, men jeg mener at den er her for at blive, og den vil hjælpe os igennem mange problemer ligesom, den har hjulpet os igennem mange andre stor problemer i fortiden. Det er selvfølgelig vores egen skyld at vi nået frem til den status som der er i dag, at vi virkelig skal tænke på hvad der vil ske i fremtiden, da vi selv stræber på at gøre danmark til det mest digitale land som muligt, og det største i-land som muligt, men hvis man ikke kan klare det så burde der også være en stoppere for det, man kan eksempel gøre som tyrkiet, vælge ikke at gå op i, at gøre tyrkiet så digitaliseret som mulig, da de mener at det ikke vil gavne nogle, både hos befolkningen og staten, det synes jeg er en god ideologi, da staten vil overbelastning til sidst da en befolkning på cirka 6 millioner mennesker skal have løn af staten.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver