Side 1 af 4

Erhvervsjura

Erhvervsjura er en erhvervscase-opgave, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 4 sider (1.069 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 13. maj 2014.

Skribentens beskrivelse af Erhvervsjura

En opsamling på flere emner indenfor Erhvervsjura. Opgaven er fra en prøveeksamen 2014, så derfor er denne påvirket af en tidsbegrænsning, og derfor kunne opgaven have været mere fyldestgørende.

Uddrag fra opgaven

Erhvervsjura- Prøveeksamen Spørgsmål 1: Juridisk problemstilling: Selskabsloven Der skal først og fremmest tages stilling til hvilket selskab Janett Apollo ønsker at etablere, de mest kendte i Danmark er enkeltmandsvirksomheder, interessentskab(I/S), anpartsselskaber(ApS) og aktieselskaber(A/S). Nogle af de forskellige selskaber er beskrevet i selskabsloven (SEL) § 5. 1 og 2 punkt. Janett Apollo har med hjælp fra Conrad Cramer fundet ud af at virksomheden rummer betydelige risikomomenter, og Janett skal derfor også være opmærksom på, at det for hende ville være en fordel at drive virksomheden i en form med begrænset ansvar og hæftelse. Herudover skal Janett også have registreret sin virksomhed

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver