Forrige Side af Fsa mundtlig matematik juni 2014
Næste Side af Fsa mundtlig matematik juni 2014
Side 1 af 4

Fsa mundtlig matematik juni 2014

   
Fag: Matematik
Uploadet: 16/05/2014
Klassetrin:9. klasse
Antal sider:4
Downloadet: 34 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (35KB)
kaiwen gav 4.7 stjerner af 5 Log ind for at downloade Fsa mundtlig matematik juni 2014
Skribentens beskrivelse af Fsa mundtlig matematik juni 2014
Forskelle på at købe græsrulle og græsfrø Areal = 400 m2 Græs rulle koster 34, 95 kr. pr. m2 Græs frø= et kg græs frø ca. 40 m2 Rulleræs 34,95 kr. * 400 m2 = 13.980 kr. Græsfrø * Poser med i kg = 74,75 kr. * 10. = 747,5 kr. *poser med 5 kg = 67, 56 kr. pr. kg * 10 = 675,6 kr. * poser med 10 kg = 53,19 kr. pr.kg * 10= 531,9 kr. For at købe areal på 400 m2 er det bedst at vælge poser med 10 kg på 531,9 kr. Der er 13, 448 kr. forskel



Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com