1 / 3 sider - klik for at bladre

Demokrati: forskelle på styreformer og borgerrettigheder

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Demokrati: forskelle på styreformer og borgerrettigheder er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (769 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. september 2014.

Opgaven redegør for forskellene mellem autoritære og demokratiske styreformer, samt direkte og repræsentativt demokrati. Den forklarer begreber som brugerdemokrati, deltagelsesdemokrati og konkurrencedemokrati. Desuden behandles borgerrettigheder i Grundloven og danske borgeres muligheder for politisk indflydelse.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven besvarer en række spørgsmål om demokratiske styreformer, borgerrettigheder og politisk indflydelse. Svarene er klare og informative, hvilket gør den brugbar som inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • borgerrettigheder
  • deltagelsesdemokrati
  • demokrati
  • direkte demokrati
  • grundloven
  • konkurrencedemokrati
  • parlamentarisme
  • politisk indflydelse
  • repræsentativt demokrati
  • styreformer

Hvad er forskellen på Autoritært styre og demokratiske styre?

-Autoritærtstyrer er diktatur styrer hvor der er en eller en mindre gruppe der bestemmer alt der bestemmer alt, forskellen er så at demokrati er det folket der er med til at bestemme.

Hvad er forskellene på direkte demokrati og repræsentativt demokrati?

-Forskellen er at i direkte demokrati skal alle i det enkelte land ind over hver eneste lov der skal laves, det er kun Schweis Lichtenstein der benytter sig at dette. Hvor man i repræsentativt demokrati vælger nogen ind i folketing eller ligende, som har samme holdning som en selv.

Giv et konkrete eksempel på direkte demokrati.

- Som sagt bliver Schweis Lichtenstein styret på denne måde. Vi har det også i Danmark, når der skal stemmes om hvem der skal i regeringen. Et andet godt eksempel er forleden da de i Storbritannien skulle finde ud af, om Skotland skulle være et selvstændigt land.

I Grundloven defineres borgernes frihedsrettigheder. Hvilke rettigheder er der tale om? der --Der flere former for frihed der er disseytrings, forsamlings, personlig, foreningsfrihed og boligens ukrænkelighed.

Hvilken type demokrati kaldes også ”Elitedemokrati”? Hvorfor?

-Det gør konkurrence demokrati da det er den overordnede form for demokrati, hvor så elite demokrati hører ind under sammen med markedsdemokrati og repræsentivt demokrati.De 3 former for demokrati minder meget om hindanden, i et elite demokrati bliver der opsat nogle eliter som bliver stemt ind..

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver