Forsøg: Vi forbinder oscilloskopet (Et oscilloskop er et måleinstrument, der bruges inden for elektronikken til at visualisere elektriske signaler som en graf på en skærm: Grafen viser almindeligvis hvordan signalets spænding varierer over tid) til lærerbordets vekselspænding. Vi indstiller tidsknappen op oscilloskopet, så lyspletten er 5 millisekunder om at bevæge sig 1 cm frem. Spændingens størrelse reguleres, så vi for en passende kurve på skærmen. Vi ser, at der er nøjagtigt 2 cm mellem to på hinanden følgende steder, hvor kurven skærer 0-linjen. Det betyder, at det tidsrum, hvor spændingen går i den ene retning, er på 2 * 5 ms = 10 ms = 0.01 sekund = 1/100 sekund. I det næsten 1/100 sekund går spændingen i den modsatte retning.
1/100 sek.
I forsøget så vi, at vekselspændingen går i den ene retning i præcis 1/100 sekund – for derefter at gå i den modsatte retning i præcis 1/100 sekund.
I alt tager det derfor 2/100 sekund = 1/50 sekund for vekselspændingen først at gå i den ene retning og derefter i den modsatte retning. Dette tidsrum, altså 1/50 sekund, kalder man for vekselspændingens periode.
1 periode = 2/100 sek. = 1/50 sek.
Da den vekselstrøm, som vekselspændingen frembringer, variere i takt med vekselspændingen, er vekselstrømmens periode naturligvis også 1/50 sekund.
Det er gratis at oprette en konto