Side 1 af 5

Storby og digtning

Storby og digtning er en dansk-opgave til 3.g el. lign, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 5 sider (1.679 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 30. november 2014.

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Karakter 10
  • 5 sider PDF
  • 8 downloads

Skribentens beskrivelse af Storby og digtning

En eksamensopgave omkring storby og digtning. Jeg fik 10 for opgaven. Uddrag fra opgaven: De to digte ”Angsten” og ”Gennem gaden en sidste gang” er skrevet af henholdsvis Søren Ulrich Thomsen i 1981 og Dan Turèll i 1977. Begge digte har en trist stemning over sig, hvilket er med til at sætte fokus på digtenes fælles tema; lidelse.

Uddrag fra opgaven

Storby og digtning De to digte ”Angsten” og ”Gennem gaden en sidste gang” er skrevet af henholdsvis Søren Ulrich Thomsen i 1981 og Dan Turèll i 1977. Begge digte har en trist stemning over sig, hvilket er med til at sætte fokus på digtenes fælles tema; lidelse. ”Angsten” er har kun én enkelt strofe bestående af 20 vers, som, hvis man vender det vandret, godt kan ligne en hjertemåler, som bruges på hospitaler. Ser man på kompositionen som en hjertemålermåler vil man bemærke, at det er meget urolige hjerteslag, hvilket giver mening i forhold til titlen, ”angsten”. Dette gør også,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver