1 / 10 sider - klik for at bladre

BRIK-landenes stigende magt og global indflydelse

Det er gratis at oprette en konto

BRIK-landenes stigende magt og global indflydelse er en samfundsfag-opgave til 3.g el. lign. Fylder 10 sider (1.771 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 17. december 2014.

Redegørelse for BRIK-landenes økonomiske vækst og politiske indflydelse i international politik. Opgaven diskuterer, hvordan disse lande udfordrer USA's tidligere unipolare dominans og bidrager til en multipolar verdensorden. Analysen inddrager data om BNP, militærudgifter og frihedsindeks.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af BRIK-landenes stigende magt og indflydelse i international politik, understøttet af data og faglige begreber. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • brik-lande
  • geopolitik
  • global magt
  • international politik
  • kina
  • multipolaritet
  • unipolaritet
  • usa
  • økonomisk vækst

I bilag 1 ”Muskellande: Brik’er til en ny verdensorden” redegør Merete Skak for, hvordan dét der førhen bare var en prognose om, at BRIK-landene ville få mere magt og indflydelse i den internationale politik, nu er blevet virkeligheden. Grundet BRIK-landenes indlemmelse i G20 ses det tydeligt, at BRIK-landene ikke er uden betydning, når det kommer til bl.a. global krisestyring.

Ifølge Mette Skak har Kina overhalet USA i kampen mod global opvarmning og generelt vundet større indflydelse samt tilpas i det globale spil. Dette gælder også de yderligere BRIK-lande, Brasilien, Rusland og Indien, som (inkl. Kina) generelt set er blevet afgørende brikker i det globale spil. Også BRIK-landenes deltagelse i G20, hvor de havde stor indflydelse, vidner om BRIK-økonomiernes gennemslagskraft, som nogle af de største vindere i globaliseringen. Herved slår Mette Skak fast, at disse lande har haft fordel af globaliseringen og derfor ikke kan ignoreres på internationalt plan.

Dette understøttes bl.a. af figur 1, der viser den årlige realvækst i BNP fra 1989-2012 i procent. Her ses det bl.a., at BRIK-landene i 2010-2012 ligger højere placeret end USA.

Ses der herefter på Tabel 1 samt bilag 4 ”BNP.PPP (2005-priser). Mia. US$.”, er det også her tydeligt, at Kina er godt på vej til at overhale USA mht. BNP i denne sammenhæng. Kina oplevede en vækst i BNP fra at ligge på 1.204 mia. US$ i 1989 til i 2013 at ligge på 9.469 mia. US$. Herved ses det, at Kina i disse år har oplevet en stigning i BNP på i alt ca. 686,5%. De andre BRIK-lande, undtagen Rusland, har siden 1989 også haft en stor stigning i BNP’en. Dog er USA’s stigning i BNP med en vækst på 114% stadig højere end både Indiens og Brasiliens.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver