Analyse - Dolken
Præsentation:
- Titel: Dolken
- Forfatter: Tove Ditlevsen
- Udgivet: 1963
Genre og stilartsbestemmelse:
- Faktion
- Faktion - Novelle - epik - drama
- Teksten er en Novelle fordi den har novelle træk: få personer, en speciel hændelse, åben slutning, forgår inde får et lille område.
- Novellen er rimelig realistisk fordi nogen person er ikke tilfredse med deres liv og alle har næsten en ting der betyder noget får en, at hvis det bliver væk, bliver man trist eller sur.
Forfatterportræt:
Tove Irma Margit Ditlevsen (14. december 1917 i København – 7. marts 1976) var en dansk forfatter.
Tove Ditlevsen voksede op på Vesterbro. Det var et kvarter med stor arbejdsløshed og fattigdom, præget af den verdensomspændende økonomiske krise. Det var med til at forme hende. Som forfatter var hun loyal mod sit ophav og talte de svages sag. Personligt hungrede hun livet igennem efter anerkendelse og en højere position i samfundet, og angsten for ikke at slå til fulgte hende livet igennem.
Tove Ditlevsen har skrevet, Noveller, Romaner, digte, børnebøger og erindringer
Hun har blandt andet skrevet, Nattens dronning 1952, paraplyen 1952, Dolken 1963, Ungdom 1967.
1976 begik Tove Ditlevsen selvmord.
Resume:
Novellen handler om en meget sur far som hader hans liv, fordi mange ting kunne havde været anderledes hvis det ikke var får hans børn, den største dreng får en dolk af hans far som betyder meget får faren, den smider drengen så væk og faren bliver så sur, men en dag vælger han så han vil være sød, men så finder moren og drengen dolken igen og farens liv går ned igen.
Det er gratis at oprette en konto