Historien er skrevet i 3-persons fortæller fra Irenes synsvinkel.
Genre
Irene Holm er en novelle, da den er kort, omhandler få personer og strækker sig over en kort periode.
Fortællerteknik/ Impressionistiske træk
Herman Bang bruger en speciel fortællerteknik, der er inspireret af impressionismen, for at få dem til at virke virkelige. Hun bruger scenisk fremstilling og en fotografisk nøjagtighed med mange detaljer. Man ser på personerne udefra, hvor man ser hvad de gør, og ikke så meget hvad de tænker. Man følger primært personerne gennem handlinger, så læseren må selv finde ud af motiverne og bevæggrundene, der ligger bag. Det er ligesom en film eller et teater.
Sprog
Sproget er meget formelt og skrevet så man godt kan se at det er en gammel historie. Det er en fløjteton, hvilket betyder at historien er delt op i flere afsnit.
Tid/Sted
Vi er i en lille landsby. Historien strækker sig ud over næsten et år, en danse sæson faktisk.
Resume
Historien starter med In medias res, som betyder at den går direkte ind i handlingen. Irene Holm er en kvinde i 40’erne. Hun tager fra landsby til landsby og underviser folk i at danse. Hun kommer til en landsby hvor der er skrevet 7 elever op til at lære at danse. Hun begynder undervisningen og det går fint. Til sidst i historien er der et afdansningsbal som afslutning på sæsonen. Irene bliver bedt om at danse alene for dem alle til sidst. Hun går med til det, og hun lever sig rigtig meget ind i det, fordi det er hendes solo som hun har ventet på i så lang tid. Men hun falder og alle griner af hende. Hun kommer hjem til sit værelse og falder i søvn der. Dagen efter tager hun videre mod den næste landsby.
Det er gratis at oprette en konto