Irene Holm – Herman Bang 1890
Afsnit overskrifter
Frøken Holms dans:
Fr. Irene Holms åbning
Forældrene -> Jens Larsen
Nøglehul -> drøm/mareridt(fejltrin)
Balletmesteren og moderen
Kurser starter
Hun bliver syg
Skole læreren
Balletten -> hun taler med smeden
Balletmesteren + moder/søster + Anna Stein
Afsked og en ny begyndelse
Dansekurset slutter
”La Grande Napolitaine” i ” Den stumme i Portia”
Afsked
Start -> Livet går videre
Åbne slutning
Hun tænker måske tilbage på hendes storhedstid (men der hvor hun fejler). Hun har opført ”La Grande Napolitaine” tidligere, men det gik galt. Hun har mareridt om sine fejl. Føler måske svigt til sin mor og søster. Derfor sender hun penge hjem til dem.
Budskab
Selvom man som Irene Holm fejler i livet, skal det ikke slå en ud. Som hun gør det skal man fortsætte med at leve og kæmpe.
Tema: at fejle (svigt) mislykket kvindeskæbne.
Hensigt: Teksten vil gerne fortælle os at man skal kæmpe videre uanset forhindringerne. Man skal gøre det man kan lide at lave. Viser os en fejler, der ”flygtede” fra det (mor, søster).
Fortællerteknik
Personal fortæller – Indre synsvinkel på Irene Holm. Der er gjort brug af indirekte personbeskrivelser. – Scenisk fremstillingsform: Dialog, handlinger, indre monolog.
Det er gratis at oprette en konto