’’Krig og Fred’’ kan deles op i to ord uvidenhed og viden. Fred er viden. Viden om at der noget godt på den anden side. Krig som det modsatte af uvidenhed, at man ikke ved, om næste dag forsætter med krig og lidelse eller med fred og kærlighed.
Det jeg hader allermest ved krige, er mest alt det, der kommet efter krigen - freden. Det er uhyggeligt at tænke på, hvor mange mennesker der egentligt mister alt deres eje i en krig. Især det der betyder allermest for dem - familie, hjem og venner. Når en krig er slut, skal uskyldige mennesker bygge alt op fra begyndelsen af, det de måske var kommet langt med før krigen.
Man kan sammenligne freden efter krigen med slavehandlen, hvor slaverne blev revet væk fra alt deres ejendom og sat på et skib, hvor over halvdelen af dem efterfølgende døde uden at nå i land, og hvor de derefter blev købt af rigmænd i et for dem fjernt land og i et land med et ukendt sprog.
De sorte afroamerikanere blev behandlet som skrald og brugt til slaveri. De mennesker som gjorde dette var kristne, troende mennesker, som selv mente, at de var Guds små engle, selvom de aldrig selv ville behandle nogle af deres egne, som de behandlede de sorte, og det til trods for at der står i biblen ’’Du skal behandle din næste, som du selv vil behandles’’.
Det er gratis at oprette en konto