Side 1 af 3
|
|
||||||||||||||||
Skribentens beskrivelse af Matematik 10 klasse 20151.1 Jeg beregner hvad Charlottte hver måned skal betale i husleje og varme: 1939+265=2204 Så meget skal Charlotte i alt betale hver måned: 2204 kr. 1.2 Jeg beregner hvor mange penge Charlotte skal betale til udgifter i gennemsnit pr. måned: 1218:6=202 4000:12=333,33 1800:12=150 44+198+202+333,33+150=1283,33 1283,33:5=256,67 Charlotte skal betale så meget til udgifterne i gennemsnit pr måned: 256,67 kr 1.3 Jeg beregner hvor mange penge Charlotte får udbetalt i SU om måneden efter skat: 5839-3816=2023 0,37*2023=748,51 5839-748,51=5090,49 Så mange penge får Charlotte udbetalt i SU om måneden efter skat: 5090,49 kr. 1.4 Jeg beregner hvor meget Charlotte får udbetalt efter arbejdsbidrag og skat hvis hun tjener 3000 kr.: 0,08*3000=240 3000-240=2760 0,37*2760=1021,2 2760-1021,2=1738,8 Så meget får charlotte udbetalt hvis hun har tjent 3000 kr.: 1738,8 kr.Lignende opgaver |