1 / 2 sider - klik for at bladre

Storbritanniens funktionalisme og ønske om et fleksibelt EU

Det er gratis at oprette en konto

Storbritanniens funktionalisme og ønske om et fleksibelt EU er en samtidshistorie-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (649 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 19. oktober 2015.

Denne opgave analyserer Storbritanniens historiske og nuværende ønske om et mere fleksibelt EU, baseret på en funktionalistisk tilgang. Den redegør for modstanden mod overstatslige institutioner, oprettelsen af EFTA og argumenter for suverænitet, som set hos David Cameron og Morten Messerschmidt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Storbritanniens funktionalistiske tilgang til EU, med god argumentation og referencer til kilder og politiske figurer. Giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • brexit
  • david cameron
  • det indre marked
  • efta
  • eu
  • funktionalisme
  • føderalisme
  • morten messerschmidt
  • storbritannien
  • suverænitet

Analyser med baggrund i kompendiet og artiklerne, hvorfor Storbritannien ønsker et mere fleksibelt EU for medlemslandene og især sig selv.

Storbritannien er det man kalder funktionalister. De går inden for at kunne lave aftaler indbyrdes med de enkle lande, uden at alle skal blandes ind i det. Og som der står bedre beskrevet i kompendiet (nederst side 26, spalte 2)”Storbritannien og - mindre væsentligt - de skandinaviske lande ønskede et mere uforpligtende mellemstatsligt samarbejde fra sag til sag”De vil nemlig ikke have ikke have et tæt, forpligtede samarbejde, hvor der bliver lagt myndighed over til de fælles institutioner, som føderalisterne vil have. Det bliver starten på det man kender som EFTA, som bliver oprettet i 1959 af Storbritannien.

(Et lille citat her til)”Storbritannien ønskede et stort europæisk frihandelssamarbejde, byggede på OEEC, men var en arg modstander af overstatslig institutioner. Som en slags nødløsning tog Storbritannien derfor initiativ til at samle en gruppe små lande om sig i et frihandelsområde for industrivarer, EFTA, i 1959 (European Free Trade Association). Til disse hørte Danmark - sammen med Norge, Sverige, Østrig, Schweitz og Portugal. EFTA var i modsætning til EF et rent frihandelsarrangement” (nederst s. 28 spalte 2 og start s.29 spalte 1)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver