1 / 2 sider - klik for at bladre

Vælgeres holdning til EU og økonomisk ulighed

Det er gratis at oprette en konto

Vælgeres holdning til EU og økonomisk ulighed er en samfundsfag-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (903 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 21. oktober 2015.

Opgaven opstiller hypoteser om vælgeres holdning til EU, med fokus på Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Enhedslisten. Den redegør for partiernes EU-politik og vælgernes motivation. Desuden analyseres sammenhængen mellem økonomisk ulighed og tillid, hvor forskellige velfærdsmodeller perspektiveres.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af vælgeres holdninger til EU og en god redegørelse for sammenhængen mellem ulighed og tillid ved brug af velfærdsmodeller. Giver god faglig inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk folkeparti
  • enhedslisten
  • eu
  • liberal alliance
  • liberalisme
  • nationalisme
  • tillid
  • velfærdsmodeller
  • vælgeradfærd
  • økonomisk ulighed

1.a Opstil tre hypoteser, der kan forklare de mønstre om vælgerens holdning til EU, som fremgår af tabel 1. Hver hypotese skal understøttes af en faglig begrundelse.

1) Flertallet af tilhængerne af Dansk Folkeparti mener at Danmark skal melde sig helt ud af EU, da partiet hælder til de nationalistiske tendenser, og dermed forholder sig skeptisk overfor internationale tilslutninger.

1240 personer har svaret på undersøgelsen om partivalg og holdninger til EU i 2014. 50,3% af dem, som svarede at de var tilhængere af DF, svarede at de ville have Danmark helt ud af den Europæiske Union. 40,8% svarede, at de ville have at Danmark skulle blive i Unionen, men at EU-restriktionerne skulle have mindre indflydelse på Danmark og dets samfund, og at EU generelt skulle bestemme mindre. Dette er fordi at tilhængere af Dansk Folkeparti tenderer til at være mere nationalorienterede, og derfor vil have mindre politisk indflydelse fra udenrigslande. Dette er også noget DF især har haft fokus på igennem længere tid. Dansk Folkeparti og deres vælgere vil have at Danmark skal være for danskerne – dette er selv en af deres slogans – og det indebærer også at den danske politik skal være styret, og kun styret, af danskerne selv. DF forholder sig til den Europæiske Union økonomisk og handelsmæssigt; de mener altså ikke at EU skal bestemme over Danmark og dets samfund.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver