Side 1 af 3

Samtale

Samtale er en dansk-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 3 sider (985 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 21. oktober 2015.

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Karakter -
  • 3 sider PDF
  • 20 downloads

Skribentens beskrivelse af Samtale

Emma Gad - samtale At kunne føre en samtale med en anden, er i dagligdagen en vigtig egenskab at have. Der er dagligt samtaler, på skolen, i fritidscenteret, på arbejdet osv. Der findes mange forskellige former for samtaler, smalltalk, hyggesnak, diskussioner osv. Der er dog i løbet af årene blevet mindre af samtaler, da teknologien er begyndt at tage mere overhånd. I dag bruger man E-mail, Facebook, Skype og mange andre ting, som gør at vi ikke behøver at snakke med folk. Det har gjort at vi i dag, er blevet dårligere til at føre en samtale, og at vi ikke altid ved, hvad man skal starte en samtale med.

Uddrag fra opgaven

Opgave 3 At kunne føre en samtale med en anden, er i dagligdagen en vigtig egenskab at have. Der er dagligt samtaler, på skolen, i fritidscenteret, på arbejdet osv. Der findes mange forskellige former for samtaler, smalltalk, hyggesnak, diskussioner osv. Der er dog i løbet af årene blevet mindre af samtaler, da teknologien er begyndt at tage mere overhånd. I dag bruger man E-mail, Facebook, Skype og mange andre ting, som gør at vi ikke behøver at snakke med folk. Det har gjort at vi i dag, er blevet dårligere til at føre en samtale, og at vi ikke altid

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver